Ingiltere’de eğitim, burs ve başvurular

Ben ne yapıyorum peki buralarda?

Genetik ve biyomühendislik mezunu ben Turkiye de kalmak istemeyince başka yollar bulmaya çalıştım ve yurtdışında okumaya karar verdim. Sonrasında Atakanla Amerika mı? İngiltere mi ?olsun diye düşünürken İngiltere ağır bastı. Neden mi?

-Eğitim süresi daha kısa

-Türkiye’ye yakın

-Anadil ingilizce

-Eğitim kalitesi gerçekten çok iyi

 

Sonrasında master için başvuru yaptım ve kabulum geldikten sonra kendimi burada buldum. Master süresince hocamla aramı iyi tutmam bana muhteşem bir yarar sağladı. Sayesinde doktoraya kabul sürecim sancısız ve çok kolay oldu ve burs bağlandı okul tarafından.

 

Başvurular ve Burslar

Başvurular tamamen ücrestsiz ve istediğiniz kadar başvuru yapabilirsiniz.

Her üniversitenin kendi sayfasından bütün bilgilere ulaşabilirsiniz. Genel olarak istenilen belgeler aşağıda belirttiğim gibidir.

1-Transkriptiniz *Her üniversitenin istediği ortalama farklıdır

2-Ielts skorunuz ki sizden beklenen genelde 6.0 almanız

3-SOP yazısı * Kendinizi birazcık anlatarak neden o bölümü ve o üniversiteyi istediğinizi anlatan bir yazıdır. Bir nevi amaç yazısıdır.

 

Tam burs almak çok kolay değil  ne yazık ki. Biraz şans ve çokça araştırma yapmak gerekiyor. Üniversitelerin kendi içlerinde burs seçenekleri bulunmaktadır. Bunlar için seçtiğiniz üniversitelerin sayfalarından bakabilirsiniz. Bize uyanlar genelde Türk öğrencilere özel verilen burslar ve uluslararası öğrenci bursları.

 

İngiltere’den bursu en kolay doktora yaparken alabilirsiniz. Yeter ki hoca ile aranız iyi olsun. Bu durumda okula başvuru yapmadan önce direk çalışmak istediğiniz hocalarla iletişime geçmeniz.

 

Doktor programlari çok pahalı görünebilir fakat farklı burslarla indirim alıp üzerine de aylık maaş aldığınızda ödemesi zor olmuyor. Aylık maaş ne kadar mı? 1200 sterlin! Bu size çok iyi bir şekilde yeticektir.

Türkiye’den burslu gelmek?

Türkiye’den burs alarak direkt master ve doktora birleşik programla gelmek çok kolay oluyor.

YOK internet sayfasında çeşitli burslar yer almaktadır.  Bunları sürekli takip etmenizde fayda var.

Türkiye’deki üniversiteniz aracılığı ile veya direk devlete burs başvurunuzla yurtdışına okumaya gönderilebilirsiniz. Fakat bu biraz sizin ne kadar istikrarlı olduğunuza bağlı. Neden mi?

*Sizin buradaki okul paranız üniversite (yani devlet ) tarafından ödeniyor ve cebinize bir miktar para konuyor. Sizden beklenen ise çok kolay. Burada kaldığınız (okurken) sürenin iki katı kadar Türkiye’de devlet üniversitesinde çalışmak zorundasınız. Hangi üniversite’de çalışıcam? Siz seçimlerinizi yapıyorsunuz ve atama bekliyorsunuz. Duyduklarıma göre ise ihtiyaç olan yere de direk gönderilebiliyorsunuz.

Kısaca burada 3 yıl eğitim gördüyseniz eğer Türkiye’de atandığınız kurumda 6 yıl çalışmak zorundasınız.

Bir arkadaşımın başından geçen ise; Türkiye’deki üniversiteden henüz buraya tezini sunamadan direk çağrılmış olması. Kısacası Türkiye diyor ki araştırmaların bitti gel tezini buradan yaz sonra yine gidip Tezini sunup geri gelebilirsin.

Bir de kura bursları bulunmaktadır. Size çıkarsa eğer tamamen burslu bir şekilde eğitiminizi tamamlayabiliyorsunuz geri ödemeksizin. Diğer türlü de yine okul paranız ve yaşam masraflarınız için para veriliyor fakat biraz faizle sizden geri ödeme bekleniyor.

Bundan sonraki yazımız Türkiye-İngiltere eğitim farkı olucak sağlıcakla kalın..

🙂

More about Fatos Ozdemir