Ingiltere’de yaşam

Şaka maka 3.5 yıl olmuş İngiltere’ye geleli. Su gibi geçiyor valla zaman ama keşke gelmeden önce şu anda yaşadığım, tecrübe ettiğim şeylerin birazını bari bilseydim ya.

Mesela bir mekana gittiğiniz su isticeksiniz diyelim. Eğer sadece su alalım derseniz size şişe getirirler birde £2-3 yazarlar adisyona ama tap water yani musluk suyu isterseniz de bedava. Tabi musluktan içip içmemek size kalmış ben yıllardır içiyorum birşey olmadı 🙂

Şimdi gelelim ciddi konulara efenim mesela konaklama, yeme içme ve yaşam..

Konaklama

İngiltere’ye öğrenci olarak geliyorsanız eğer ilk yıl için yurtta kalmanız arkadaş ortamına daha kolay girebilmeniz için harika bir opsiyon olur. Bende ilk yılımda yurtta kalmıştım ve ilk kaldığım günden son güne kadar muhteşemdi herşey. Nasıl anlatsam ki o zamanları yani resmen bütünleşmiştik ve hala da sıkı dostlarız. Film geceleri, yöresel yemek pişirme günleri, partiler, beraber ders çalışmak, dertleşmeler herşeyiyle harikaydı. Hatta ayrılırken gözyaşlarına boğulmuştuk. Sonrasında kendim eve çıktım malum ilk yıl o kadar dağıtınca biraz daha düzenli yaşama geçiş yapmak iyi geldi 🙂

Sizde evde yaşamak isterseniz eğer ‘rightmove’ websitesinden veya aplikasyondan yer bakabilirsiniz. Tıkladığınızda sayfaya direk gidebilirsiniz.

Konaklama fiyatları her şehre göre değişiklik göstermektedir.  Londra ise pahalılıkta en başı çeken şehir ünvanına sahip. Tek oda kiralarsanız eğer fiyatları günlük olarak minimum £120, yurt oda fiyatları da yine aynı fiyattan başlamaktadır. Tek başına studio dairede kalan bir arkadaşım şansına £750 bulmuştu o yeri ve o kadar fazla yer baktıktan sonra aşırı ucuz gelmişti orası artık siz düşünün 🙂

Ben şahsen iyi ki Newcastle’dayım diyorum ev kiraları düşük ve hakikaten çok güzel evler var. Şu anda kaldığım ev Newcastle’ın en iyi mahallelerinden birisinde. Alt katımda okulumuzdan bir profesör oturuyor ve tüm sokak doktorlar, mühendisler ve üniversite öğretim görevlileri ile dolu. Evim derseniz eski Victorian tarzı ve de hiç öyle küçük filan da değil. Kirası mı? £550 veriyorum ben 🙂 Bu miktar burası için gerçekten ucuz.

Ulasim

Londra’da öğrenci haftalık £26 civarı, tam haftalık biletler ise £45 civarı. Bu şekilde hem metrolara hemde otobüslere haftalık sınırsız binebiliyorsunuz. Eğer Londra’da günlük bilet almak isterseniz sınırsız biletler £12. Her şehrin kendine göre fiyatlandırması var tabi. Otobüsler genel olarak günlük £3 çoğu yerde. Newcastle’ın sanırım en sevdiğim yanı ulaşım rahatlığı 🙂 Hiçbir şeye ihtiyacınız yok yeter ki yürümeyi sevin! Metro kullanmak istersenizde eğer günlük sınırsız ücreti £3 tabi bu gideceğiniz mesafeye göre değişmektedir. Newcastle’dan başka bir şehir olan Sunderland’a bile geçebilirsiniz o zaman da fiyat £5 oluyor (günlük sınırsız).

Yemek

Burda her kültürden yemek bulmak mümkün o yüzden hiç zorlanmazsınız. Genel olarak lübnan ve İtalyan mutfakları ağırlıklı bu yüzden uzun vadede sıkıcı bir hal alabiliyor 🙂 En ucuz yemek ise bir öğünlük £5 dışarıda. Başka bir alternatif olarak super marketlerden hazır yemek almak ekonomik olarak dışarıdan yemekten daha uyguna gelebilir. Gerçekten güzel yemekler bulabilirsiniz oralarda da ve iki kişilik yemeğiniz £4-5 olur böylece.

Peki mutfak alışverişi nasıl oluyor?

Başlıca süper marketler;

Tesco, Sainsbury’s, Morrisons, M&S (Marks and Spencer), Asda ve Waitrose.

Ben biraz obur bir insanımdır. Yemek neredeyse ilk sırada gelir o derece ve aylık mutfak harcamam £30 oluyor. Bunun içinde etten tuvalet kağıdına kadar herşey var. Birde en güzel tarafı da toplam ürün adeti ile toplam fiyatın hep aynı olması 🙂 40 adet ürün aldınız diyelim ödediğiniz fiyatta £40 oluyor. Bir çok ürün £1 altında zaten ve etin de kilosu malum £6 bu sebeple de cebe dokunmuyor hiç.

Eğer bir çakallık öğrenmek isterseniz de size şu şekilde diyebilirim ki her süpermarketin kartını alıp puan toplamak ve indirim kapmak en iyi yol.

İkinci çakallık ise; genelde her süpermarket aynı ürünü satar fakat farklı fiyat basarlar. Her hafta bir tane süpermarket belirli ürünlerini indirime sokar işte o anda o istediğiniz üründe hangi süpermarket indirim yapmış onu bulabilirsiniz. Zor da olmuyor bulmak malum hepsinde üyelik olunca mail geliyor zaten:)

Örnek olarak; benim vazgeçemediğim en muhteşem şey fıstık ezmesidir. Bir hafta boyunca 500 gramlık fiyatı Tesco’da £2.60 iken aynı marka ve gramaj Sainsbury’de £2 ama Waitrose da ise 700 gram olanı £2.50 🙂 Şimdi matematiğini siz yapın 🙂

Bir sonraki yazı da görüşmek üzere 🙂

 

 

More about Fatos Ozdemir