San Francisco Gezilecek Yerler

San Francisco, tartışmasız ABD’nin en güzel ve en yaşanabilir şehirlerinden biridir. Havası, şehire özgü yokuşları ve gezilecek yerler alternatifleri olsun çok keyif verici bir şehirdir. Bir çok filme de ev sahipliği yapmasının nedeni bunlardır aslında.

Bu yazımızda yemek detayına girmeden, görmeniz gereken yerlerden bahsedeceğiz. Gezdiğimiz zaman Kasım ayıydı, ilk haftası. Kasım ayına rağmen sıcaklık 22 dereden aşağıya düşmedi. 11:00-16:00 arası 29 dereceye kadar çıkabiliyordu.

Bunun hakkında Mark Twain’in de bir sözü bulunuyor zaten:

The coldest winter I ever spent was a summer in San Francisco.

 

Yazımıza önce Baker Beach sahilinden ve okyanusun güzel kokusuyla başlayalım. Yukarıdaki fotoğraf Baker Beach’e aittir. Bir çok gezici, Baker Beach’e aşık olur. Çünkü San Francisco’nun baş yapıtlarından biri olan Golden Gate Köprüsünün harika görüntüsü buradan başlar.

Baker Beach’e gitmek için öncellikle Presidio of San Francisco diye geçen ve asıl adının The Royal Fortress of Saint Francis olan park, orman içinden geçiyorsunuz. Buradaki ağaçlar ve yaydıkları koku insanı mest ediyor. İster istemez aracınızın bütün camlarını açmak istiyorsunuz.

Kumsalda biraz vakit geçirdikten sonra rotanızı Fisherman’s Wharf’a yöneltebilirsiniz. Buranın en güzel yanı, SFO’daki en güzel ve en lezzetli su ürünlerini burada yiyebilirsiniz.

Karides, kalamar, yengeç, istiridye, istakoz, ne ararsanız hepsi burada. Favori mekan olarak Bubba Gump gitmenizi öneririm. Burası inanılmaz ünlü bir yer çünkü, Tom Hanks’in oynadığı Forrest Gump filmi burada çekilmiş. Kapısında da Forrest Gump’ın kültleşmiş ayakkabı çantası ile fotoğraf çektirebilirsiniz.

Bubba Gump’a girmek maalesef çok kolay değil. Ünlü omasından kaynaklı, çok fazla tercih ediliyor ve oturmak için ciddi sıra oluyor. Buna da çözüm bulmuşlar; sıra çok hızlı bir şekilde ilerliyor çünkü, rezervasyon mantığında sıra size geldiğinde numaranızı alıyorlar ve aramamızı mı istersiniz yoksa mesaj atmamızı mı diye soruyorlar ve gidiyorsunuz. Böylece uzun kuyruk beklemek yerine sıra size geldiğinde restorana gidebiliyorsunuz.

Fisherman’s Wharf’ı da bitirdikten sonra batıya doğru devamında harika bir çikolatacı olan Ghirardelli Square var. Buradan dondurmanızı ve/ya tatlınızı alıp, hemen karşısındaki çimenlere uzanabilir ve sıcacık güneşin enerjisiyle dolabilirsiniz.

Sahil tarafını bitirmek için rotamızı bu sefer geldiğimiz yöne çevirip, Pier 7 bölgesine gideceğiz. Pier 7, tam fotoğraflık bir bölge. San Francisco’nun yine meşhur yapılarından biri olan Transamerica Building (Transamerica Piramidi diye de geçiyor), Coit Tower ve tarihi klasik tramvayları birlikte fotoğraflayabilirsiniz.

Aynı zamanda sahil kesiminin tersine baktığınızda da karşınıza körfez köprüsü, Bay Bridge çıkıyor. Bay Bridge, Golden Gate’ten farklı bir köprüdür ve San Francisco’yu, Oakland’a bağlar.

Bay Bridge gündüz gözüyle çok bir özelliği yoktur ancak, güneş çekildikten ve yerini aya bıraktıktan sonra ışık gösterisi başlıyor. Bu ışıklar genellikle bulut şeklinde yapılar halini alıyor ama yıldız kayması gibi temaları da bulunuyor.

Bay Bridge ışıklarının ilk açılışını kaydeden University of San Francisco videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu yazımızda sahil kesiminden bahsettik. Bir daha ki yazımızda San Francisco’nun iç kesimlerine gireceğiz ve China Town, Union Square, Lombard Street, Japanese Garden ve Painted Ladies detaylarına gireceğiz.

Hayatınız gezmekten ibaret olsun 🙂

More about Zafer Kılıç